Dzięki bardzo niskim cenom biletów lotniczych w maju 2023 roku wykupiliśmy na koniec lipca lot do Malmö w Szwecji. Jak zazwyczaj, na lotnisku Malmö Airport wylądowaliśmy o poranku i za pośrednictwem autobusu firmy Flygbussarna dojechaliśmy do centrum miasta. Podróż trwała ok. 40 minut.

Malmö jest trzecim pod względem wielkości miastem w Szwecji. Położone jest nad cieśniną Öresund. Miasto ma bogatą historię, sięgającą XIII wieku, kiedy zostało założone jako wioska rybacka. Na przestrzeni wieków stało się znaczącym ośrodkiem handlowym.

Za czasów panowania Gustava IV Adolfa (od 11 listopada 1806 do 11 maja 1807 roku) miasto pełniło funkcje stolicy Szwecji.

Malmö jest drugim miejscem, które odwiedziliśmy w poszukiwaniu rzeźby „NON VIOLENCE szwedzkiego artysty Carla Fredrika Reuterswärda. Powstała ona po śmierci Johna Lennona.

Jeśli, drogi czytelniku, jesteś ciekawy historii powstania rzeźb, odkryjesz ją w artykule o Göteborgu z sierpnia 2022 roku. 🙂

Pierwsze kroki skierowaliśmy na jeszcze senne stare miasto. Wąskimi uliczkami dotarliśmy do Lilla Torg, czyli Małego Rynku. Zlokalizowane są tu najstarsze budynki w mieście. Mniejszy rynek powstał pod koniec XVI wieku, kiedy wyrównano ten teren.

Następnie przeszliśmy na większy rynek Stortorget. Budowę rynku rozpoczęto w 1538 roku, na terenie dawnego klasztoru i cmentarza.

Przy rynku zlokalizowane są: rezydencja gubernatora, ratusz w Malmö, Kockska huset, Hotel Kramer i Apoteket Lejonet (Apteka pod Lwem). Na środku placu stoi konny pomnik króla Karola X Gustawa, wyrzeźbiony przez Jana Börjesona. W tym miejscu znajduje się także fontanna odnosząca się do panowania wyżej wymienionego władcy. Jest ona jedną z najbardziej pomysłowych w całej Skandynawii. Stała się także symbolem Malmö.

Casino Cosmopol Malmö jest jednym z trzech państwowych kasyn w Szwecji. Mieści się w starej restauracji Kungsparken, zbudowanej w 1881 roku na polecenie króla Oskara II.

Kungsparken – park króla Oskara, założony w 1872 roku.

Miłośnicy historii znajdą w Malmö dużo ciekawych miejsc. Między innymi stare miasto z prawdziwymi perełkami budownictwa szkieletowego (potocznie zwane morem pruskim), a także średniowieczny zamek, w którym mieszczą się liczne muzea oraz urokliwa zatoczka z małymi rybackimi domkami.

Zamek to istna kopalnia wiedzy, zarówno o historii Malmö, jak i historii Szwecji. Swoje miejsce znalazło w nim także akwarium, muzeum historii naturalnej oraz galeria sztuki.

Bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Malmö.

Malmöhus to średniowieczny zamek na Slottsholmen. Pierwszy zamek powstał z inicjatywy króla Eryka Pomorskiego w 1434 roku. Na terenie budowli znajdowała się mennica. Na początku XVI wieku obiekt został częściowo zburzony, a na jego miejscu, w latach 1526-1539, na polecenie duńskiego króla Christiana III, została wzniesiona nowa renesansowa twierdza. Zamek przez pięć lat był więzieniem, w którym przetrzymywany był trzeci mąż Marii, królowej Szkotów.

Malmöhus jest najstarszym zachowanym renesansowym zamkiem w Skandynawii.

Mój zmysł techniczny skłonił mnie do zaciągnięcia Kasi do Domu Techniki i Gospodarki Morskiej Teknikens och Sjöfartens Hus. W muzeum można znaleźć wystawy poświęcone technologii, pojazdom przeszłości i przyszłości, żegludze, morzu i nauce.

„Wisienką na torcie” było wejście do wnętrza okrętu podwodnego HMS U3, który służył w latach 1943-1964. Było ciekawie, strasznie ciasno i ekscytująco. Osobom z klaustrofobią odradzam wchodzenie do środka. Jest tam naprawdę mało miejsca, a przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego wymaga przeciskania się przez naprawdę niewielkie włazy. Osoby stacjonujące na tego typu okrętach muszą być małe i zwinne.

HSB TURNING TORSO to najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji (54 piętra, 190 metrów wysokości). Został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Budynek był pierwszym na świecie skręconym wieżowcem, który skręca w górę o 90 stopni. Budynek częściowo został wsparty na zewnętrznej stalowej konstrukcji nośnej.

Obiekt otrzymał wiele prestiżowych nagród, a w tym za najlepszy budynek mieszkalny świata, a także obiekt mający trwałą wartość dla swojego miasta i otoczenia.

Jeszcze 10 minut wcześniej było oberwanie chmury, jednak po chwili na horyzoncie ukazał się zarys jednego z najsłynniejszych mostów świata, czyli Öresundsbron (most nad Sundem) łączący Szwecję z Danią.

Malmö wieczorową porą to miasto tętniące życiem. Po małym odpoczynku zawsze kochamy przechadzać się po historycznej części miasta. Malmö też nas nie zawiodło atmosferą pełną magii.

Kolacja na mieście to obowiązkowy punkt każdego naszego wyjazdu. Podczas kulinarnych podróży smakujemy wielu lokalnych potraw. Kasia tradycyjnie zamówiła szwedzki specjał, którym są Köttbullar, czyli mięsne klopsiki podawane z ziemniaczanym puree i borówkami. Natomiast ja skusiłem się na łososia w śmietanowym sosie koperkowym, który był serwowany razem z szaszłykiem z owoców morza. Dania były mistrzowsko przygotowane i podane. 

Spacer wzdłuż kanału w drodze do hotelu był romantyczny. Wiele budynków nad brzegiem oświetlone było ciepłym światłem żarówek odbijających się od falującej wody.

Na nocleg wybraliśmy Story Hotel Studio Malmö. Jest to budynek wielofunkcyjny, w którym na ostatnich kilku piętrach znajdują się pokoje hotelowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że restauracja hotelowa została umieszczona na ostatnim, czternastym piętrze budynku. Przy ładnej pogodzie, a taką mieliśmy podczas śniadania, z tarasu roztacza się przepiękny widok na port, cieśninę Öresund, a nawet Kopenhagę.

Każda kolejna podróż po Skandynawii jest inspiracją dla kolejnego wyjazdu. Nie inaczej było tym razem, gdy z nabrzeża Malmö dostrzegliśmy skryty we mgle zarys Kopenhagi, po drugiej stronie cieśniny Öresund.

Do zobaczenia w Kopenhadze. 🙂

Możesz również cieszyć się: