Już na lotnisku w Turku przywitał nas Muminek. 🙂 Niczym opiekun podróżnych przysiadł przy taśmie bagażowej i pozował do zdjęć. Chyba nikt nie przeszedł obojętnie obok tego sympatycznego trolla.

Na naszym szlaku podróży po południowej części Finlandii niejednokrotnie spotykaliśmy Muminki i ich przyjaciół. Można je znaleźć naprawdę wszędzie, co rusz natrafialiśmy na sklepy Moomin Shop, w których można kupić pamiątki z Doliny Muminków.

Muminkowe pamiątki można kupić nie tylko w licencjonowanych sklepach. W każdym markecie oraz sklepach z pamiątkami jest wiele artykułów z tymi stworkami. My zdecydowaliśmy się kupić, oprócz klasycznych magnesów, pasujące do nas skarpetki, czyli ja wybrałam te z Małą Mi, a Andrzej z Włóczykijem. 🙂 Skusiliśmy się także na muminkowe łakocie – przepyszne krówki i czekoladki.

Kulminacją naszych spotkań, tych zaplanowanych i niezaplanowanych, z Muminkami była wizyta w Muumimaailma (Świecie Muminków) na wyspie Kailo w Naantali. Park został otworzony w 1993 roku, z inicjatywy twórcy animacji Muminków, Dennisa Livsona. Świat Muminków nie jest typowym wesołym miasteczkiem z karuzelami i kolejkami – był to warunek postawiony przez autorkę książek, Tove Jansson. Natomiast znajdują się w nim obiekty do złudzenia przypominające te opisane w opowiadaniach.

Zimą Muminki „spały zawsze od października do kwietnia”*, więc wtedy, gdy odwiedziliśmy ich wioskę, było cicho i spokojnie. Pod pierzynką ze śniegu wyglądała ona bardzo urokliwie i baśniowo. Zastana przez nas Dolina Muminków do złudzenia przypomina tą, opisywaną w książkach Tove Jansson, krainę. To tu „właśnie w miejscu, gdzie dolina wznosiła się łagodnie ku górom, stał dom zasypany śniegiem”*. Oprócz domu Muminków można tu odwiedzić m.in. dom Paszczaka, grotę Hatifnatów czy obóz Włóczykija.

Mimo że nie byłam jakimś wielkim fanem Muminków w dzieciństwie, to atmosfera tego miejsca spowodowała, że uśmiech nie schodził z mojej twarzy, a to nie zdarza się często. 😉

Świat Muminków otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Złotego Kucyka w 2007 roku. Uważano, że jest przyjaznym, tematycznym parkiem, ale także przekazuje treści edukacyjne.

*Jansson T., Nasza Księgarnia, Warszawa 2012, Muminki. Księga pierwsza. Zima Muminków.

Z dziećmi warto tu przyjechać w sezonie letnim oraz zimą podczas festiwalu, kiedy to na ulicach i placach można spotkać bohaterów bajki. Jest tu wtedy gwarno i wesoło.  Można obejrzeć liczne spektakle, które wystawiane są w języku fińskim i szwedzkim, dlatego też warto przed odwiedzeniem Parku przypomnieć sobie opowiadania o przygodach bohaterów Doliny Muminków. Naprawdę wiele się tu dzieje.

Przy okazji chciałabym tu wspomnieć, że w Szwecji także znajduje się podobny park, tylko poświęcony bohaterom książek Astrid Lindgren, czyli Astrid Lindgrens Värld w Vimmerby. Polecam także to miejsce do odwiedzin z dziećmi.

PS. Poza sezonem nie trzeba płacić za wstęp do Parku. 😀


Kilka praktycznych informacji:

  1. Do Turku można dolecieć z Gdańska liniami WizzAir, lot trwa około godziny, a bilety można kupić w bardzo okazyjnych cenach.
  2. Z lotniska do centrum Turku kursują co 15 minut autobusy nr 1, a podróż trwa około 15 minut. Na rynku należy się przesiąść w autobus nr 6 lub 7, który dojeżdża do Naantali w około 40 minut. Polecam korzystanie z lokalnej aplikacji Föli do zakupów bilatów.
  3. Muumimaailma znajduje się na wyspie Kailo, do której prowadzi długi drewniany most. Spacer z przystanku autobusowego zajmie około 20 minut. W miasteczku są drogowskazy, tak więc nie sposób zabłądzić.
  4. Park ze wszystkimi atrakcjami otwarty jest w sezonie letnim od  czerwca do  sierpnia oraz przez tydzień, zimą podczas festiwalu „Muumimaailman Taikatalvi”, czyli Magicznej zimy Świata Muminków. Na stronie internetowej https://www.moomin.com/fi/ należy śledzić kalendarium.
  5. Zimą można się przespacerować po Parku, ale niestety domki są zamknięte i nie spotka się na swojej drodze bohaterów z książek Tove Jansson. Wejście w tym okresie jest bezpłatne.

Polecam wszystkim fanom, i nie tylko fanom, wizytę w tym magicznym miejscu.

Możesz również cieszyć się: