Tym razem było magicznie. Osada w Sławutowie, znajdująca się w pobliżu drogi z Redy do Pucka w województwie pomorskim, to słowiańska osada sprzed tysiąca lat. Oczywiście jej zabudowania zostały dokładnie odtworzone dzięki wsparciu i wiedzy archeologów. Wybraliśmy się do tego miejsca z uwagi na widowisko słowiańskich „Dziadów Jesiennych” oraz zakończenie sezonu.

Dnia 14 października pracownicy osady przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Były to między innymi warsztaty dla najmłodszych, opowieści o życiu Słowian oraz możliwość spróbowania świetnych podpłomyków z mięsem lub twarogiem. Jedzenie przygotowywane było bezpośrednio na piecu opalanym drewnem przez sympatyczną obsługę, ubraną w średniowieczne stroje. Kolejka do niego była długa, ale wszyscy czekali w dobrych humorach.

Główną atrakcją w planie tego dnia było przedstawienie „Dziady Jesienne”. Aktorzy opisywali podczas niego wierzenia i zwyczaje panujące przed chrześcijaństwem. Kulminacją całego wydarzenia było ognisko rozpalone przy posągach słowiańskich bogów, obłaskawienie boga Welesa i odprowadzanie zbłąkanych dusz w zaświaty.

Ciekawa aranżacja, kolorowy dym wyłaniający się z imitacji kurhanu, czy też gra aktorska animatorów słowiańskiego przedstawienia, przebranych w ubrania z epoki, to elementy, które były dla nas czymś niecodziennym.  Naprawdę warto było odszukać tę lokalną inicjatywę, jadąc 7-10 min krętymi, wąskimi uliczkami od drogi nr 216.

Tuż po zakończeniu obrzędu odbył się kolejny pokaz. Po zmierzchu, przy muzyce grupa artystów zajmująca się pokazami ognia wykonała 4 krótkie inscenizacje, wykorzystując do nich różnego rodzaju kule, miecze i inne przedmioty palące się żywym ogniem.

Powiem jedno: warto było pojechać i odszukać to miejsce, tym bardziej, że znajduje się ono w dość bliskiej odległości od 3miasta i leży w rejonie naszych zielonych Kaszub. Polecam wszystkim odkrywcom i podróżnikom, którzy są otwarci na nowe inicjatywy w naszym kraju.

Więcej o tym miejscu możecie przeczytać na stronie Osady Słowiańskiej oraz na jej Facebooku.

Możesz również cieszyć się: